Çalışma izni Nedir Önemi?

Ülkemize çalışmak için yurt dışından gelen binlerce-onbinlerce yabancı uyruklu insan bulunmaktadır. Ülkemizin coğrafi konumu ve iklim koşullarının yaşam için oldukça elverişli olması yabancıları hem tatil hem de uzun süreli ikamet için Türkiye’yi seçmesinde önemli rol oynuyor. Ülkemizden yabancı ülkelere giden vatandaşlarımız kadar diğer ülkelerden de Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu vatandaşların olduğunu biliyoruz.

Ülkemize tatil amaçlı gelen turistler belirli günler ülkemizde yaşayarak daha sonra ülkemizden çıkmaktadırlar. Bu tarz durumlarda olan yabancılar turist olarak nitelendirilir. Çalışmak ve Türkiye’de yaşamak için gelen yabancılar için durum biraz daha farklıdır. Bu anlamda çalışma izni de büyük önem taşımaktadır.

Yabancıların ülkemizde ikamet etmesi ve ülkemizde çalışabilmesi için T.C. yasaları gereği çalışma izni alması gerekmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin 4817 sayılı yasa gereği T.C. Çalışma Bakanlığı tarafından verilen çalışma izni belgesini almaları gerekmektedir.

İşveren Tarafı

Yabancı uyruklu personel çalıştıracak olan işveren’in yabancının izin başvurusunu yapması gerekir. Bunun için yabancının öncelikli olarak en az 6 ay geçerli bir ikamet izni sahibi olması gerekiyor. Oturma izni nasıl alınır? merak ediyorsanız daha önce yazdığımız yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu noktadan sonra yabancı için gereken belgeler temin edilerek çalışma izni başvurusu bakanlığa yapılmalıdır.

Yabancının çalışması durumlarında yabancının ayrı, iş verenin ayrı yükümlülükleri bulunmaktadır.

Kişide Hangi Niteliklere Bakılır?

Bu belge verilmeden önce kişinin öz geçmişi, bilgi birikimi, ikamet durumu, eğitim durumu ve sahip olduğu belgelere bakılarak belge onaylanmaktadır. Çalışma iznine müracaat eden yabancı personel için Bakanlık uzmanları o zamanki sosyo-kültürel ekonomi, uluslararası ve global etkileşim durumlarına göre inisiyatif kullanabilmektedir.

Ülkemizde çalışma izni verilmesinde bazı şartlara bakılmaktadır. İş olanakları, çalışma hayatınki durum, iş için sektörel, coğrafi ve ekonomik, yabancı personel niteliğini taşıyan T.C. vatandaşı, yabancı personelin ülkesi, yabancı personelin uzmanlık alanı, eğitim durumu, iş için özel niteliklerinin olması, güvenlik soruşturması ve iş yerinin ulusal ekonomiye olan katkısı gibi birçok detaya bakılarak belge onaya verilmektedir.

Çalışma izni Almak için Gerekli Belgeler

Türkiye’de yaşamak ve ülkemizde çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişiler için belirli şartlar aranmaktadır. Ülkemizdeki istihdam durumu da göz önünde bulundurularak, öncelik kendi vatandaşlarımızın olmak kaydıyla yabancı uyruklu kişilere çalışma izni verilebilmektedir.

Çalışma izni belgesi başvurusu yurtiçi başvuru ve yurtdışı başvuru şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Yurtiçi başvuru için çalışacak personelin en az 6 ay geçerli olan ikamet tezkeresi olmalıdır. Oturum tezkeresi olan yabancılar için gerekli belgelerle beraber başvurusunu tamamlanır. Yurtdışı başvuru için ikame belgesi şartı aranmaksızın gerekli belgeler tamamlanarak çalışma bakanlığına belgeler teslim edilerek başvuru tamamlanır. Çalışma belgesi başvurusu için gerekli belgeler ve şartlar istenmektedir.

  • İşverenin ikamet senedi
  • İşverenin kimlik fotokopisi
  • Çalışanın pasaportu
  • 4 Adet fotoğraf
  • İşverene ait nüfus sureti
  • İşverenin E-devlet şifresi
  • Çalışma Bakanlığınca düzenlenen işveren ve personel arasındaki çalışma sözleşmesi
  • Çalışma izin belgesi
  • İşveren davetiyesi

4817 sayılı yabancıların çalışma izinleri hakkında çıkan kanuna göre özenle hazırlanmış olan belgelerin hazırlanarak ülkemizde çalışmak isteyen yabancı kişilere verilmektedir. Çalışma iznini alan kişiler Bakanlıkça belirlenen şartlara ve usulleri yerine getirdiği için belgeye sahip olmuştur.

Belirli şartlar arasında çıkabilecek en ufak pürüzlerde belge onayı alamayarak çalışma izin belgesi başvuru sahibine verilmemektedir. Çalışma izin belgesi araştırma işlemleri sırasında her zaman öncelik kendi vatandaşlarımızın çıkarları yönünde kararlar değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir