İkamet Tezkeresi Nedir?

ikamet tezkeresi nedir?

İkamet tezkeresi diğer adıyla oturma izin belgesi yabancıların başka bir ülkeye giriş yapması ve giriş yaptığı ülke yasalarına göre ikamet etmek için aldığı oturma izin belgesidir. Her ülkenin ikamet tezkere belgesi için özel kanunları ve yasaları vardır. Türkiye’ye gelen ve burada ikamet etmek isteyen yabancı kişiler içinde ülkemizin kanun ve yasalarına göre oturma izni alması gerekmektedir.

Türkiye sınırları içerisine gelen her yabancı kişiler için ikamet tezkere belgesi geldiği günden itibaren 30 gün içerisinde çıkarması gerekmektedir. Oturma izni belgesi ülkemizde 30 günden daha fazla kalmayı planlayan yabancı uyruklu kişiler tarafından çıkartılması şarttır.

Dünya üzerinde ülkemizin gelişen toplumsal faaliyetleri ve ekonomisi sayesinde yabancı uyruklu kişilerin dikkatini çekerek ülkemizin yaşam şartları cazip gelmeye başlamıştır. Ülkemizin iklim koşulları ve coğrafi konumu itibariyle tercihler arasında daha avantajlı olması cazibe merkezi haline gelmesine neden olmaktadır.

Türkiye’ye turistik ya da eğitim amaçlı gelen birçok insan yaşam standartlarını ve ülke koşullarını göz önünde bulundurarak Türkiye’de yaşamaya devam etmek istemektedir.

Ülkemizde hayatını devam ettirmek isteyen kişilerin çalışma imkanından da yararlanmaları için çalışma izini alması gerekmektedir. 4817 sayılı kanuna göre çalışma izni belgesi alan kişiler ülkemizde hem ikamet edebilmekte hem de çalışma hayatına atılarak kariyer sahibi olabilmektedir. İkamet tezkeresini çıkartmak isteyen yabancı uyruklu kişiler Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi Başkanlığından başvuru sonrasında alabilmektedir.

Türkiye’de Oturum izni Nasıl Alınır?

Türkiye topraklarında yaşamak ve 30 günden daha fazla ikamet etmeyi planlayan yabancıları için ikamet tezkere belgesi zorunludur. Bu belge olmadan ülkemizde 30 günden daha fazla kalan kişiler kaçak durumuna düşmektedir. Ülkemizin yaşam kalitesi için cazip bir coğrafyaya ve ekonomiye sahip olması yabancıların dikkatini çekmektedir.

İkamet tezkeresi çıkarmak isteyen kişiler Göç İdaresi Başkanlığına müracaatlarını yaparak belge talebinde bulunmalıdırlar. Oturma izni almak için başvuru yapmak isteyen kişiler gerekli evrakları ve bazı hukuki şartları yerine getirmelidir. Gereken belgeler aşağıda listelenmiştir ayrıca İkamet tezkeresi nasıl alınır? daha detaylı bilgi için daha önce yazdığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Pasaport
  • 4 adet fotoğraf
  • Pasaportun son giriş damgalı sayfası ve pasaportun tarihini gösteren sayfa fotokopisi
  • Ülkemizde kalacağı her ay için 500 dolar, yıllık olarak 6000 dolar değerinde tutara sahip olduğunu gösteren banka dekontu.

Oturma izin belgesine başvurulması sonrasında kısa süre içerisinde oturma izni çıkmış olacaktır. Ülkemizde oturma izni belgesi ile ikamet eden binlerce yabancı uyruklu insanların olduğu kayıtlarda mevcuttur. Oturma izni ile kalan kişilerin birçoğu tatil amaçlı kalsa da birçoğu da hayatını ülkemizde devam ettirmektedir.

Çalışma hayatını da ülkemizde gerçekleştiren kişiler çalışma izin belgesini alarak yabancı istihdam olarak çalışmaktadırlar. Ülkemizde her devletten her milletten milyonlarca insana ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemize gelip tanıyan binlerce yabancılar ülkemize tekrardan gelmek istemekte ya da hayatını burada yaşamaya devam etmektedir.  Ülkemizin zenginlikleri, güzellikleri, yaşam koşulları birçok ülkeye göre çok daha şartlardadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir