Oturma İzni Uzatma Gerekli Belgeler

ikamet izni uzatma gereken belgeler

Bugünkü yazımızda Türkiye’de hali hazırda geçerliliği bulunan bir oturma izni belgesi sahibi olan yabancının, ikamet izni uzatma işlemini uzatma evresinde ne gibi belgeler temin etmesi gerektiğini sizlere anlatacağız.

Gerek Turist olarak gerekse çalışmak için Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu kişiler İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi başkanlığına başvuru yaparak ikamet izni alabilmektedir. Bu durum 2018 yılında 1 yıl iken 2019 yılında 2 yıl şeklinde değişmiştir. Aynı zamanda aile ikametine özel olarak 3 yıla kadar Türkiye’de oturma izni de alınabilmektedir.

Her alanda farklı aşamaları bulunan yabancı oturma izni kısa dönem veya uzun dönem olarak belirlenmeli ve ilk önce Bakanlığın resmi internet sayfasından başvuru yapılarak tamamlanmalıdır. Resmi sayfada videolu anlatım ve aşamalı olarak yapılması gerekenler sıralamada bildirilmektedir. Bu anlamda online başvuru sonrasında randevu alımı sağlanmalıdır.

Aynı zamanda Türkiye’de oturma izni almak için gerekli belgelerde öğrenilmeli ve randevu zamanına kadar evraklar tamamlanmalıdır. İşlemlere hakim olarak danışmanlık hizmetlerimizden güvenli şekilde yardım alabilirsiniz. Hem iş takibi hem de yönlendirme en iyi şekilde yapılmalıdır.

Alınan izin sonrasında 1 ve 3 yıl arasında geçen süre ile oturma izni uzatılabilmektedir. Bu işlemde kısa dönem ikamet izni ya da uzun dönem ikamet izni şeklinde de değişebilmektedir.

İkamet İzni Uzatma Başvurusu

Henüz mevcut bulunan oturma izni bitmeden uzatma izni alınmalıdır. Yaklaşık olarak mevcut oturma izninin bitmesine 60 gün kala bu işlem gerçekleşmelidir. Yalnız 60 gün öncesinde yapılan başvurular sistem tarafından kabul edilmektedir. Oturma izni uzatmak için gerekli belgeler de bu sırada kişilere bildirilir. Başvuru işlemi de posta üzerinden yapılabilmektedir. Yalnız başvuru sırasında kişinin mevcut olan bilgileri içerisinde;

  • Ad
  • Soyad
  • Medeni durum
  • Uyruk
  • Doğum
  • Anne ve baba adı
  • Doğum tarihi
  • Adres bilgisi değişmiş ise randevulu sistem kullanılmalıdır.

Fakat bu bilgiler değiştiğinde İl Göç İdaresi Müdürlüğüne yapılan güncelleme sağlanmış ise posta ile başvuru devam edebilmektedir.

Bu işlem yapıldıktan sonra asıl başvuru içinde e-ikamet.goc.gov.tr sayfası üzerinden form doldurumu sağlanmalı. Bu sırada kullanacağınız resmin en az 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Aynı zamanda sayfanın üst kısmında bulunan dil seçimi de kişiye göre seçilmelidir.

Sayfada çıkan seçenekler arasında uzatma başvurusu yapmak istiyorum tıklanarak gelen ikamet izni uzatma başvuru girişi doldurulmalıdır. Form doldurma işlemi yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri sayfa üzerinde bulunan bilgi kısmının detaylı olarak okunması ve verilen bilgi dahilinde form doldurmaya devam edilmelidir. Her sayfa doldurulduktan sonra devam et kısmına tıklanarak işlemlere devam edilir. Bu sırda gelen doğrulma kodu saklanmalı ve başvuru işlemlerinde kullanılmalıdır. Bilgilerin doldurulmasında ikamet izni kartı kullanılmalıdır.

Uzatma süresinde önemli olan ve formda doldurulan aşamada gelir durumu kalacağınız sürede kullanıma uygun olmalıdır. Gelen sekmeler sonunda tam olarak doldurulan form kabul etme tıklanması da yapılarak işlem tamamlanır. Son olarak tamamlan formu yazdır yaparak imzalanmalı ve form doldurma gerçekleştikten 5 iş günü içerisinde İl ve Göç İdaresine posta olarak gönderilmelidir. Bu sıra bir nüshada kişinin kendisinde bulundurulmalıdır.

Aynı işlem içerisinde ikamet uzatma harç ödemesi de yapılmalıdır. Ödeme yapıldıktan sonra aldığınız başvuru formunun çıktısı ile yasal olarak Türkiye’de bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir