Türk Vatandaşı Olma Şartları 2019

Türk vatandaşı olma şartları

Türkiye’de bulunan fırsatlardan yararlanmak ve Türk vatandaşı olmak belirli şartlar be uygulamalar ile mümkündür. Bunun için danışmanlığımıza başvuruda bulunarak kısa sürede işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Aynı şekilde danışmanlığımızda yapılan iş takibi ile de kısa bir zaman diliminde Türk vatandaşlığınızı takip ettirebilirsiniz.

Bu aşamada en çok merak edilen durumlardan biri Türk vatandaşlığı için nereye başvuru yapılır ve Türk vatandaşlığı alabilmek için hangi evraklar gereklidir şekilde sorular araştırılmaktadır. Eğer Türk vatandaşlık başvurusu hakkında sorularınız varsa bu konu ile ilgili daha önce yazdığımız yazımızı linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

İçişleri Bakanlığının Nüfus ve Vatandaşlık birimi ile yapılan başvuru işlemi için ilk olarak online başvuru ve randevu gerekmektedir. Online başvuru yapılan TC Gelir İdaresi Bakanlığında Türk vatandaşlığı için gerekli bilgilerde öğrenilebilmektedir. Buna bağlı olarak 01.01.2019 tarihinde geçerli olmaya başlayan Türk vatandaşı olma şartları aşağıda detaylı olarak verilmiştir.

İki farklı şekilde belirlenen Türk vatandaşı olma şartları arasında İstisnai Türk vatandaşlığı durumları da çokça kullanılabilmektedir. Bu anlamda 6 farklı şekilde İstisnai Türk vatandaşlığı olunabilmektedir Bu yüzden İstisnai Türk vatandaşı olabilmek için aşağıda bulunan durumlar;

 • Ekonomi Bakanlığınca onaydan geçen en az 500,000 $ şeklinde yatırımın gerçekleşmesi
 • Yatırımın dışında en az 250.000 $ değerinde ve 3 yıl satılmayacak şekilde taşınmaz (konut) alınması gerekmektedir.
 • 50 kişilik olabilecek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında tespit edilebilen istihdam sağlamak
 • Türkiye de aktif bulunan bankalara en az 500.000 TL değerinde ve 3 yıl çekmeme şartı ile yatırımda bulunma (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumu tarafından tespit edilme)
 • 3 yıl süre ile en az 500.000 dolar gayrimenkul yatırım fonu alımı( sermaye piyasası kurumu)  şeklinde bulunan tüm durumlar ile İstisnai Türk vatandaşı olma şartları sağlanabilmektedir.

Türk Vatandaşlığı Başvuru Formu

Genel anlamda herhangi bir sorun yok ise ve şartlarda itiraz gerçekleşmemiş ise Türk vatandaşlığı başvuru formu danışmanlık hizmetlerimiz ile de mümkündür. Kolay olarak ve tecrübeli şekilde sürekli doldurulan Türk vatandaşlığı başvuru formunda herhangi bir eksiklik yaşamak da söz konusu değildir.

 • Türkiye’ye gelmeden önce bağlı olduğu devlet vatandaşlığını gösteren belge, vatansız ise bunu onaylaya noter belgesi
 • Kimlik bilgilerinin bulunduğu ve detaylı olarak yazıldığı nüfus kayıt örneği, evli ise eş ve çocuklar içinde aynı belgeler gereklidir.
 • Çocuklar için geçerli ebeveynlik onayı noter huzurunda olmalıdır. Buna ek olarak boşanmış ise boşanma belgesi, dul olma durumunda da ölüm belgesi istenmektedir.
 • Sağlık kontrolünden tam anlamı ile geçmiş olmak ve herhangi bir bulaşıcı ya da tehdit uyaracak hastalığa sahip olmadığını gösteren belge
 • Gelir durumunu kanıtlayan çalışma izni, vergi levhası ya da buna bağlı onaylanmış evraklar
 • Vatandaşlık işlemlerince kullanılan ikamet tezkeresi
 • En az 5 yıl Türkiye’de kesintisiz ikamet edildiğini kanıtlayan evrak
 • Hizmet bedeli için Maliye’ye yatırılmış makbuz
 • ICAO tarafından onaylanmış ve dijital okuma özelliği bulunan 2 adet biyometrik fotoğraf olarak gerekli form bilgileri sorunsuz doldurulmalı Türk vatandaşlığı formu doğru bir şekilde tamamlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir