Uzun Dönem İkamet İzni

uzun dönem ikamet izni

Uzun dönem ikamet izninde bulunmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin, bu aşamada sebepleri ve özel durumları da olması gerekmektedir. Randevu sistemine başlayan uzun dönem ikamet izni için belirli şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Uzun dönem iznini ilk defa alacaklar için geçerli bulunan bu şartlar içinde;

  • Kesintisiz olarak en az 8 yıl boyunca Türkiye de ikamet edilmesi gerekmektedir
  • Son 3 yıla bağlı olarak herhangi bir sosyal yardım alınmaması
  • Yapılacak uzun dönem başvurusunda bulunacak süre zarfında kendisi ve ailesi için asgari şartların üzerinde geçimi sağlayabilecek gelir kaynağında bulunulması
  • Aynı şekilde belirlenen şartlar dahilinde geçerli sağlık sigortasına sahip olmak
  • Kamu düzenini tehdit edecek durumlarda bulunmaması

Bu şartlar dahilinde yabancı uyruklu kişilerin online başvuruyu ilk aşamada yapması gerekmektedir. T.C Göç İdaresi birimine yapılacak online uzun dönem izni sorunsuz olarak yapılabilmektedir. Genel anlamda Göç İdaresine yapılacak tüm formların doldurulmasında en az 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf kullanımı geçerlidir. Arka fonu beyaz olarak dijital ortama uygun vesikalık fotoğraf doldurulacak forma eklenmelidir.

Yabancıların ikamet izni konusunda yetkisi olan kuruluş Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi Başkanlığıdır.

Forma başlamadan önce kişilerin uygun dil seçeneğin seçmesi gerekmektedir. Aynı sekme üzerinde uzun dönem ikamet izni için gerekli belgeler de bulunmaktadır. Belgelerinde gerekli olduğu bu aşamada kişiler önce online başvuruyu tamamlaması gerekmektedir. İş takibinin mümkün olduğu bu durumda danışmanlığımız en uygun şekilde oturma iznini tamamlayabilmektedir.

İlk Defa Uzun Dönem İkamet İzni Alma Adımları

Online yapılan başvuru formunda da ilk defa uzun dönem ikamet izni başvurusu yapıyorum seçeneği tıklanmalıdır. Genel anlamda en çok kullanılan değişmez bilgilerden olan ön kayıt form bilgileri daha sonra da değiştirilemeyeceğinden dikkatli girilmelidir.

Daha çok çalışma sebebi ile alınan uzun dönem oturma izni formu için bilirkişiden yardım almak işlemlerin daha hızlı ve kontrollü olması açısında önemlidir. Pasaport bilgileri dahilinde başlayan formunun online doldurulmasının ardından gerekli evrakların toparlanması tamamlanır. Form doldurulması sırasında istenen bilgiler arasında kırmızı işaretlilerin kesinlikle doldurulması gerekmektedir.

İşlemlerin tamamlanması ile randevu al kısmı seçilerek randevu yeri ve günü belirlenmelidir. Kişiye uygun olarak seçilen zaman ile başvuru formu resmi olarak da tamamlıdır. Daha sonra yazdır kısmı tıklanarak elde edilen evraklar ile İl Göç İdaresine teslim edilmelidir. Aynı sayfa üzerinden uzun dönem ikamet izni ödemeleri de yapılarak randevu günü beklenmelidir.

Uzun Dönem Oturma İzni Belgeleri

Online başvuru sonrasında alınan randevu ile elde edilmesi gereken evraklar da önceden ayarlanmalıdır. Kişinin kendi zamanına uygun olarak belirlediği randevu saati ve gününde tüm evrakları tamamlamış olması gerekmektedir. Gerekli olan evraklar;

  • Kişinin pasaportu
  • Arka fonu beyaz olan biyometrik dijital vesikalık resim ( son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı)
  • Türkiye’de ikamet edilen detaylı adres bilgisi
  • Mevcut bulunan sağlık sigortası
  • Aktif olan Türk telefon numarası şeklinde bilgiler ve evraklar İl Göç İdaresi teslim edilerek başvuru sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir