Yabancı çalışma izni Nasıl Alınır 2019

oturma izni nasıl alınır

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’ye çalışma amacıyla gelmesi neticesinde Türk yasaları ile yasal bir zemine oturtulmuş olan Türkiye’de yasal olarak çalışabilmesine olanak sağlayan çalışma izni belgesini yetkili merci olan çalışma bakanlığına başvuru yaparak alması yükümlülüktür.

Çalışma izni almadan önce bilmeniz gereken en önemli şey geçerli bir oturma izni sahibi olmanız konusudur. Oturma izni başvuruları T.C. Göç idaresi başkanlığına online randevu sisteminden randevu alınarak randevu tarihine kadar gereken bütün evraklar eksiksiz olarak temin edilir ve sunulur.

Çalışma izni Nasıl Alınır?

Eğer yurt içinden başvuru yapmak istiyorsanız!

Bunun için öncelikli olarak yabancının geçerli bir ikamet izni sahibi olması gerekir. Bu ikamet izni öğrencilik durumunu kapsamaması lazım ve bu durum dışında yabancının 6 aylık geçerli ikamet izni sahibi olması gerekir. Bu durumda yabancıyı çalıştıracak işveren yurt içinden çalışma izni başvuru yapabilir. Bu başvuruyu çalışma bakanlığına online olarak E-Devlet üzerinden yabancıların çalışma izinleri otomasyonu bölümünden yapabilirler.

Yurt dışından başvuru yapmak istemeniz durumunda

Eğer yurt dışındaysanız ve başvuruyu bulunduğunuz ülke toprakları üzerinden yapmak istiyorsanız o zaman, geçerli bir ikametiniz bulunduğu ülkede Türk büyükelçiliği veya Türk konsolosluğu üzerinden başvuru yapılması icap eder. Yapacağınız başvurular online yani çevrimiçi olarak yapılmalıdır.

Yabancı eğer bir yerde işçi olarak çalışmaya başlayacak ise çalışma izni’ni kendi başına temin edemez. Yabancı personel çalıştıracak olan firma yada diğer adıyla iş veren tarafından çalışma izni başvurunuzun yapılması gerekir veya bir danışmanlık iş takibi hizmetleri sunan firmadan destek alınmalıdır.

Başvurunun incelenmesi

Çalışma bakanlığı ilgili işgücü kanunu ve mevzuatı göz önüne alarak başvuruyu incelemeye başlar. Ancak bakanlığının uygun gördüğü başvurular onaylanır ve başvuru sonucu hem online hemde yazılı bir bir biçimde tebliğ edilir.

Başvurusu onaylanan yabancılara çalışma izni belgesi düzenlemesi çalışma bakanlığı tarafından yapılmış olur. Şunuda unutmayalım bakanlığın 6735 nolu işgücü kanunu 14-a maddesinde belirtilmiş özel bir sebepten dolayı başvuruyu reddedebileceği aklınızda kalsın.

Kaçak işçi çalıştırma cezaları

Çalışma izni alınmadan yabancı personel/işçi çalıştırma firmalar kaçak işçi çalıştırmak suçundan idari para cezalarına maruz kalırlar. Bu nedenle bu işe önem verip mutlaka yabancı işçi çalıştıracaksanız yasal izinlerinin alınmasın özen gösteriniz.

2018 yılında kaçak işçi idari para cezaları şu şekildedir.

KAÇAK DURUMLARI, İDARİ PARA CEZALARI 2018 Yılı
Çalışma izni bulunmayan yabancı personel çalıştıran firmaya veya işveren vekiline “yabancı başına”, 7.130,00
Çalışma izni olmadan bir iş yerinde bağımlı olarak çalışan yabancı uyruklu kişiye, 2.851,00
Çalışma izni olmadan bağımsız olarak çalışan yabancıya, 5.704,00
Bildirim yükümlülüğünü, yasanın 22. maddesinde belirtilen sürelerde yerine getirmeyen;– Bağımsız veya süresiz çalışma izni ile çalışan yabancıya,

– Yabancı işçi çalıştıran işverene (yabancı başına),

475,00

Eğer idari para cezalarına maruz kaldıysanız o zaman 1 ay içerisinde bu ceza tutarını ödemelisiniz.Yukarda listelenen maddelerin tekrarı vaziyetinde idari para cezaları 1 kat çoğaltılarak devam eder.

Yabancının ise çalışma izni bulunmadığı halde çalıştığı tespit edilmesi durumunda yabancı sınır dışı edilmek maksadıyla içişleri bakanlığına bildirilir. Ayrıca kaçak yabancının eşi, çocuğu vs var ise bunların konaklama, sağlık masrafları, gıda ihtiyaçları vs bütün bu masrafları iş veren karşılamak zorunda kalır.

Bu nedenlerden dolayı bu konulara büyük önem verilmesi ve yasalara uygun hareket edilmesi şattır.

 

3 yorum

  1. Tariel Gudova Yanıtla

    Çalışma izni nasıl alınır? aramasını Google’a yaparak sitenize ulaştım. Size bir sorum olacak, Türkiye’de çalışmak istiyorum ve bir iş yeri ile anlaştık. İzinlerimi iş yerimi alacak yoksa benim mi almam gerekiyor? ne yapmalıyım bilgi verir misiniz?

  2. Kleo Yanıtla

    Yabancı çalışma izni nasıl alınır? ve ne gibi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini bu makale ile gayet iyi öğrendim. Basit anlaşılır bilgilendirici yazılarınız sayesinde bir çok soru işaretinden kurtuluyoruz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir