Yabancı işçi Çalıştırma Şartları 2019

Türkiye’ye çalışmak maksadı ile gelmiş olan yabancıların, işe başlamadan önce iş veren tarafından mutlaka çalışma izni alınmış olması gerekmektedir. Bu işlemi gerek duyulması durumunda danışmanlık ve iş takibi firmaları rahatlıkla yapabilir. Yabancı işçi çalıştırmak için bazı kriterler bulunmaktadır.

Ancak yabancı işçi çalıştırma konusu bir takım kriterlerin yerine getirilmesi neticesinde, çalışma bakanlığının iznine bağlıdır. Çalışma bakanlığı uygun gördüğü durumlarda çalışma izni düzenlemesi yapmaktadır. İzin almadan yabancı işçi çalıştıran kurum veya kuruluşlar kaçak işçi çalıştırmak suçundan yüklü miktarlarda cezalara maruz kalırlar.

Bu durumda 2 tarafında yükümlülükleri bulunur. Yabancının ayrı ve iş verenin ayrı sorumlulukları vardır, bunları yerine getirmelidir. Aksi taktirde 2 tarafta ayrı cezalara maruz kalır.

Yabancı işçi Çalıştırma

Yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye’de çalışmak için başvuruda bulunmak istiyorlarsa, Türkiye dışından “T.C. Büyükelçiliklerine” eğer Türkiye içinden ise çalışma bakanlığına yapılmalıdır. Çalışma bakanlığı belirlenen kriterlere uygun başvuruları değerlendirir ve eksiksiz, tam evraklar ile başvurulmuş başvuruları en geç 30 (otuz) gün içerisinde sonuçlandırır.

Çalışma izni olumlu sonuçlanan yabancı çalışma izni belgesi almaya hak kazanır. Eğer yabancının bir oturma izni yok ise öncelikli olarak ikamet izni başvurusunda bulunması gerekir.

Yabancı işçi Çalıştırma Şartları 2019

Türkiye’de yabancı işçi çalıştırabilecek olan firmalar için ön koşullar kanunlar ile belirlenmiştir. Bu duruma göre yabancı işçi çalıştırmak isteyen firmaların asgari (en az) 5 Türk işçiye sahip olması, eğer birden daha fazla yabancı personel işçi alımı yapılacak ise o zaman her bir yabancı işçiye karşılık 5 Türk işçi çalıştırılması gerekir.

Şu denklemi kurabiliriz.

Her 5 Türk işçi sayısı oluşturuğunda 1 yabancı personel alımı yapabilirsiniz.

5 Türk İşçi = 1 Yabancı işçi

Ayrıca yabancı çalıştıracak olan firma 100.000 tl ödenmiş sermayeye sahip olmalı, brüt tutar ise 800.000 tl olması gerekir. Ayrıca şirketin ortağı olarak çalıştırılacak yabancının bu şirkette en az %20 paya sahip olması ve bu payın asgari 40.000 tl tutarında olması şartı aranır.

Dikkat: Türkiye’de yabancı işçi çalıştırmak isteyen firma/kurumların yabancının çalışma izni başvurusunu yapıp, izin belgesini almalıdır. Aksi halde yabancı kaçak durumuna düşer, kaçak işçi çalıştırmak ve kaçak olarak çalışmanın Türk kanunlarınca yüklü cezası bulunur.

Türkiye içinde yasal düzenlemelere dayanarak, çalışma izni başvuruları için yabancının 6 aylık ikamet izni sahibi olması gerekir. Bu durumda çalışma bakanlığına başvuru yaparak, evrakları tam ve eksiksiz olarak temin edip süreci bekleyebilirler.

Eğer yabancının oturma izni yok ise, en kısa süre içerisinde oturma izni alınmalı ve bu süreçten sonra diğer başvurularının hızlı ve eksiksiz olarak yapılması gerekir.

Yaşlı ve Çocuk Bakıcısı Çalıştırma

Uzun yıllardır ülkemizde yabancı işçiler çocuk bakıcısı ve yaşlı bakıcısı olarak çalışmışlardır. Ev hizmetleri adı olarak bilinen çocuk ve yaşlı bakıcısı işi için her yıl onbinlerce yabancı uyruklu vatandaş ülkemizin yolunu tutuyor.

Yaşlı veya çocuk bakıcısı olarak çalıştırılacak olan yabancılar için bazı kriterler bulunuyor gelin o kriterler neler inceleyelim.

 • Çocuk’ta 15 yaşından büyük olamaz. Yani bakıcı 15 yaşından küçük çocuklar için çalıştırılabilir.
 • Yaşlılarda ise 65 yaşından daha yaşlı yaşlılar için yabancı uyruklu yaşlı bakıcı çalıştırabilirsiniz.
 • Evde temizlikçi, çamaşırcı, bulaşık yıkamak amacıyla yabancı çalıştırılamaz.
 • Bir evde sadece 1 tane yabancı uyruklu çalıştırabilirsiniz.
 • Eğer hasta ise ve durumu ağır ise erkek personel’de çalışma izni alınabilir.

Unutmayınız; yabancı çalıştıracak işverenler/aileler mutlaka önceden yabancı personelin ikamet ve çalışma izinlerini yaptırmalıdır.

2 yorum

 1. İbrahim Cantürk Yanıtla

  Merhaba, ben kurumsal 35 tane Türk personel çalıştırmakta olan, insanlara istihdam sağlayan bir firmanın sahibiyim. Firmam da yabancı eleman çalıştırma niyetindeyim. Yazınızı sonuna kadar okudum yalnız kafamda bazı soru işaretleri var bana konu hakkında yardımcı olur musunuz?

 2. Ali Erbaş Yanıtla

  Çalıştıracağım işçilerin sigorta primleri ne olmalı ve sağlık sigortası için nasıl bir yönlendirme yapabilirsiniz. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum? Yabancı işçi çalıştırma şartları yazınızı okudum ama ne yapacağımı tam olarak anlayamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir