Yabancı Oturma izni Nasıl Alınır 2019

oturma izni

Oturma izni; Belirli nedenlerden ötürü Türkiye’ye yerleşme kararı almış olan yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre almakta zorunlu olduğu ikamet izni belgesinin diğer adıdır. İkamet izni çeşitlerinde öğrenci, aile, kısa dönem, uzun dönem ve ayrıca insani ikamet izni bulunmaktadır. Başvurular ise T.C. Göç idaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden online (çevrimiçi) olarak yapılır.

Bu yazımızda Türkiye’de oturma izni almaya karar verdiyseniz sizlere genel olarak bilgiler vereceğiz. Böylelikle işlemler hakkında ön bilgi sahibi olabileceksiniz. Türkiye’de ikamet edebilmek için alınan izin belgesi olan oturma izni, farklı isimlerle de anılmaktadır. Ülkemizde sıkça kullanılan oturma izni ile eş anlamlı ifadeler; “ikamet izni, ikamet tezkeresi” cümleleridir. Bu kelimeler yabancının alacağı ikamet iznini ifade eder.

Oturma izni nasıl alınır?

Ülkemizde bir yabancının oturma izni sahibi olması, tüm evraklarını tam olarak tamamlaması durumunda zor bir durum değil. Öncelikle siz Türkiye’de ne amaçla oturma izni almak istiyorsunuz? bu sorunun cevabı çok önemli.

Turistlik nedenler: Türkiye’ye turist vizesi ile giriş yapan yabancı uyruklunun yasal olarak bu vize ile ülkemizde 90 gün boyunca seyahat edebilir ve konaklayabilirler. Eğer ki yabancı, turist olarak bu süreden daha fazla kalmak istemesi durumunda ise oturma izni alması gerekir. Turist olarak yabancı oturma izni sayesinde İstanbul içi en fazla 2 yıl, diğer tüm iller için ise en fazla 1 yıl ikamet izni alabilirsiniz.

Çalışma sebepleri: Eğer yabancı Türkiyeye çalışmak maksadı ile giriş yapıyor ise öncelikli olarak en az 1 yıl ikamet izni almalıdır. 8 yılı aralıksız ikamet izni sahibi olması durumunda ise uzun dönem süresiz ikamet tezkeresi başvurusunda bulunabilir.

Çalışmak maksadıyla gelen yabancı uyrukluların mutlaka işveren tarafından çalışma izni başvurusunun yaptırılması gerekmektedir. Bu konuda hem yabancı uyruklu işçinin hemde işçi çalıştırmak isteyen işverenin yükümlülükleri bulunur.

Adım.1: Başvuru Yapmak

Başvuru işlemlerini online olarak bakanlığın internet sitesi üzerinden yapmalısınız. Bu süreci başarılı olarak tamamlamak için altta belirttiğimiz belgeleri yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 • Pasaportunuz
 • Dijital bir Vesikalık (Beyaz fon, Biyometrik Fotoğraf, son 6 ayda çekilmiş)
 • Türkiye’deki ikamet adresiniz (detaylı)
 • Geçerliği olan sağlık sigortanız
 • Kendi Türk telefon numaranız (tavsiyeli)

Bir diğer adıma geçelim…

Adım.2: Doğru Belgeleri Tedarik Etmek

Oturma izni başvurusu esnasında en çok önem arz eden adım bu kısımdır. Bunun nedeni başvurunuzu bulunduğunuz ülkenin uyruğuna bağlı olarak resmi belgeler ile desteklemek gerekecektir. Pasaport, yaş, evlilik durumunuz, talep ettiğiniz ikamet süresi, başvuru şekliniz.

Bu periyotta altta bulunan soruları cevaplayalım:

 • Biometrik resimleriniz başvurunuz ve randevunuz için uygun mu?
 • Pasaportunuz güncellemeye veya destekleyici evraklara ihtiyacı var mı?
 • Randevu gününüzde başvurunuzda belirtilmeyen herhangi bir ek ücret ödemeniz gerekli olacak mı? (uyruğunuza bağlı olarak)
  Hangi bankalar ikamet izniniz olmadan ve hangi koşullar altında banka hesabı açmanıza olanak sağlıyor?
 • Noter tarafından tasdiklenmesi için kira sözleşmesinde hangi bilgiler olmalı?
 • Hangi yasal ödemeleri internet üzerinden yapılabiliir hangileri yapılamaz?
 • Bir kefile ihtiyacınız olacak mı olmayacak mı?
 • Nasıl bir sağlık sigortası ihtiyacınız olacak?
 • Sabıka kaydına ihtiyacınız olacak mı olmayacak mı?
 • Randevunuzda size hangi sorular sorulacak?

Bir diğer adıma geçelim…

Adım.3: Sağlık Sigortası Almak

İstanbul’da vize süresi yaklaşık 90 gündür. Bu süreden daha fazla kalmak isteyen yabancılar oturma izni almak durumundadır.

İkamet izni alabilmek için sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir. Bunu bir çok acente kuruluş yaptığı gibi, sizlere bu konuda bizde yardımcı olabiliriz.

ve son adım…

Adım.4: Randevu Gününe Hazırlanmak

Bu adım hakkında detaylı bilgiyi biz size bildiriyoruz. Bizimle çalışmanız durumunda danışmanlık ve iş takibi hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Oturma izni Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Önemli Not:

Yabancılar artık kısa dönem ikamet tezkeresi başvurularını İstanbul için maximum 2 yıla kadar yapabilmekteler. Daha önce bu süre 12 ay (bir yıl) gibi kısa bir süreydi. Eğer aile ikamet izni almak isterse 2 yıl yerine 3 yıl izin alabilmeleri mümkün kılınmıştır.

Kısa ve Uzun Dönem ikamet izni

Kısa dönem ikamet izni genelde turistlik amaçlar ile gelen yabancıları kapsamaktadır. İstanbul için alınacak kısa dönem ikamet izni süresinin arttırılması hiç şüphesiz turistler için güzel bir olanak.

Eğer yabancı uzun dönem ikamet izni almak istiyor ise o zaman yabancının Türkiye’de kaldığı Aralıksız 8 yıla göz atılır. Kesintisiz bir şekilde 8 yıl Türkiye’de ikamet etmiş olan yabancılara uzun dönem ikamet izni düzenlenebilir. Başvurusu onaylanan yabancı süresiz oturma izni sahibi olmuş olur.

Yabancının Oturma izni Yok ise Şunları Yapamaz!

 • Yabancı Türkiye’de herhangi bir motorlu araç satın alamaz. Örneğin; motosiklet, kamyonet, otomobil vs.
 • Sosyal güvenlik kurumuna kayıt olamaz ve böylelikle sağlık hizmetlerinden yararlanamaz.
 • Türkiye’de bulunan herhangi bir bankadan banka hesabı açamaz ve doğal olarak bu imkândan mahrum kalır.
 • Her hangi bir iş yeri/şirket kuramaz.
 • Türkiye’de 90 (doksan) gün den fazla kalmak isteyen yabancı Türk yasaları gereğince oturma izni alması gerekir.
 • Türkiye’de oturma izni başvuruları “Göç idaresi Başkanlığına” bağlı genel müdürlüklerin izniyle verilmektedir. Türkiye’nin her ilinde başkanlığa bağlı birimler mevcut durumdadır. Başvurular internet üzerinden ve Türkiye’den yapılmalıdır.

Eski Çeşit Oturma izninizi Yeniliyorsanız Önemli Bilgi!

Sizde mevcut olan mavi defterde bulunan izin bitiş tarihine takiben başvuru yapabilmeniz için 15 (on beş) gün olduğu söylemektedir. Ama bu bilgi geçerliliğini yitirmiş ve bundan sonra bitiş tarihi 60 gün kala ikamet izni yenileme işlemi için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer bitim tarihinden sonra başvuruda bulunursanız para cezası ödemek durumunda kalırsınız. Bu nedenle bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

İkamet izni Çeşitleri

Türkiye’de ikamet izni çeşitleri bulunmaktadır ve bu çeşitler 6 (altı) farklı sınıfta listelenmektedir. Gelin bu çeşitleri şöyle bir inceleyelim.

 • Kısa dönem ikamet izni (turistlik nedenlerle olabilir)
 • Aile oturma izni
 • Öğrenim amacıyla “Öğrenci oturma izni”
 • Uzun dönem oturma izni (çalışmak maksadı muhtemeldir)
 • İnsan ticareti mağduru ikamet izni
 • İnsani amaçlı oturma izni

Sağlık Sigortası Zorunluluğu

Türkiye’de vize süresinden daha fazla süre oturum sağlayacak olan yabancıların zorunlu olarak sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. Eğer ki yabancı Türkiye’de 90 günden fazla kalacak ise o zaman ikamet izni alması gerekir.

Türkiye’de Sigorta Yaptırmak İstiyorsanız

Oturma izni alma maksadı güdüyorsanız o zaman özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekecektir. Vergi vermiyorsanız ve haliyle vergi numaranız olmasa bile bizlere ulaşarak çok kısa bir sürede sağlık sigortanızın yaptırılmasını sağlayabilirsiniz.

Yabancılar için sağlık sigortası fiyatlarını bize sorabilirsiniz. Sizlere fiyatları ve neler yapmanız gerektiğini söyleyeceğiz.

Oturma izni alan firmalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar!

Bu işte hiçbir şekilde tecrübesi olmayan, ilk gördüğünüzde bilgisine ve uzmanlığına güvenmediğiniz firmalardan uzak durmanızı öneririz. Biz uzun yıllardır bu sektörde sorunsuzca birçok kişinin izinlerini aldık. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Bursa, Mersin, Gaziantep, Eskişehir ve Türkiye’nin bütün şehirler için oturma izni danışmanlığı hizmeti sunmaktayız.

Oturma izni alınması konusunda danışmanlık ve iş takibi hizmetlerimizden kolaylıkla istifade ederek yararlanabilirsiniz.

8 yorum

 1. Recep Yanıtla

  Oturma izni alabilmek için gereken evraklar ile birlikte başvuru yapılması lazım. Sonuçta kişi ülkeye turistlik, gezi, iş, ticari faaliyetler, eğitim vb nedenler ile gelmiş olabilir. İzin almasını gerektirecek durumlarda ikamet izni alması mükellefiyetliği bulunur. Uzun ama bir o kadar fayda sağlayan bir makale kaleme almışsınız, sade ve anlaşılır bir dil kullanıldığı için aklıma takılan bir çok sorunun cevabını sayenizde çözmüş oldum.

  • Jenia Yanıtla

   Recep bey oturma iznimiz onaylanıp onaylanmadığını nasıl öğrenebilirim. Red yada olumlu olarak mesaj geliyor mu?

 2. Paulina Yanıtla

  Uzun dönem Turkey ikamet izni için neler yapmam gerekiyor, bana bu konuda yardım edermisiniz?

 3. oturma izni Yanıtla

  Oturma izni ülkemizde ikamet edecek olan yabancı uyrukluların vize süreleri sonuna gelmeden, ikamet etmeye devam etmesi halinde alması gerektiği bir izindir. Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği oturma izni belgesi alarak Türkiye’de yabancı oturum sağlayabiliyor.

 4. Jenia Yanıtla

  Göç idaresi başkanlığı tarafına internet üzerinden online başvuruların yapıldığını söylemişsiniz? peki ben ikamet izni takibi yapabilmek için ne gibi bilgileri kaydetmem lazım. Bu başvuru no ile sorgulama işlemi yapabilmem mümkün mü?

  • admin YazarYanıtla

   Başvuru bilgileriniz ve kimlik bilgileriniz ile başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler yeterli gelir.

 5. Balim Yanıtla

  Başvuru bilgilerim ile sorgulama işlemi yaptım ama daha sonuç açıklanmamış ne zaman açıklanır acaba bir bilginiz varmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir