Yabancı Oturma izni Sorgulama

oturma izni sorgulama

Türkiye’ye yasal olarak giriş yapmış yabancıların yasal olarak belirlenmiş olan 90 günlük süre zarfından daha uzun süre ikamet etmeye devam etmesi durumunda yabancının ikamet izni alması T.C. kanunları gereği zorunludur.

Turist olarak Türkiye’ye gelen yabancıların 90 günlük yasal vize süresinden daha fazla süre ikamet etmek istemesi durumunda kısa dönem maximum 12 ay oturma izni alabilir. Eğer yabancı İstanbul’da ikamet edecek ise bu süre maximum 24 ay’a kadar çıkabilmektedir. İstanbul dışında ise yasalar gereği 12 ay oturma izni başvurusunda bulunabilir.

Önemli: Yabancı eğer çalışmak amacıyla ikamet edecek ise o zaman en az 1 yıl ikamet izni başvurusu yapması istenmektedir. Ayrıca çalışmak maksadı ile ülkemize giriş yapan yabancıların çalışacakları yer tarafından mutlaka çalışma izni başvurusunun yapılması gerekir. Aksi halde kaçak duruma düşer ve para cezalarına her 2 tarafta maruz kalır.

Konu hakkında daha fazla detay için yabancı oturma izni nasıl alınır? başlıklı yazımızı bağlantıyı kullanarak inceleyebilirsiniz.

Yabancı ikamet izni Sorgulama

Oturma izni için başvuruda bulundunuz ve başvuru sonucunu mu merak ediyorsunuz? o zaman bu yazı tamda size göre.

Oturma izni başvurusu ne kadar sürede sonuçlandırılır?

Eğer başvuru esnasında sizden istenilen evraklar/belgeler eksiksiz bir şekilde temin edilmiş ve doğru bir şekilde başvuru yapılmış ise göç idaresi başkanlığınca başvuru sonucunuz 30 (otuz) gün içerisinde bir sonuca ulaşır. Doğru evraklar temin etmek ve eksiksiz başvuru yapmak önemli bir konudur.

Yabancı oturma izni sorgulaması nasıl yapılır?

Başvuru sonucunu öğrenmek istiyorsanız öncelikli olarak “doğru sorgulama” işlemi yapmalısınız. Bunun için sizi şu şekilde yönlendirebiliriz.

Eğer ilk kez oturma izni başvurusu yaptıysanız ilk başvuru sorgulama butonunu, var olan oturma izninizi uzatmak maksadıyla yenileme başvurusu yaptıysanız altta bulunan ikamet izni uzatma başvurusu sorgulama butonunu, kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

8 yorum

 1. Tuncay Yanıtla

  Faydalı bir yazı olmuş, gayet anlaşılır bir şekilde oturma izni sorgulama işlemini başarıyla yapabildim. Sizinle bir çok kez çalıştık ve memnun kaldık. Sitenizi uzun zamandır takip ediyordum ve takip etmeye devam edeceğim. Başarılar dilerim.

 2. Elena Yanıtla

  Yetkili teşekkürler, ikamet izni sorgulama işlemimi başvuru dosya numarasından ve kimlik bilgilerimden bakarak başarılı olarak bitirdim. Sevinçliyim çünkü başvurum onaylanmış, Türkiye çok seviyorum İstanbul yaşayacağım uzun yıllar burada kalmak istiyorum.

 3. Okul Tanıtımı Yanıtla

  Oturma izni sorgulamak için arama motorundan girdiğim sitenizde kolaylıkla yönlendirildim, bakanlığın internet sitesi üzerinden başvurusu esnasında verilen başvuru numarası ve kimlik bilgilerimi kullanarak başvurumu sonucumu kolaylıkla öğrendim teşekkür ederim.

 4. Otomobil Yanıtla

  Türkiye’de oturma izni almak artık günden güne zorlaşıyor. Site sayesinde bir akrabamın başvurduğu oturma izninin başvuru sonucunu kolaylıkla öğrenebildik. Yazı çok güzel olmuş sade ve anlaşılabilir şekilde bizleri yönlendiriyor.

 5. Keriz Oyun Yanıtla

  Sanırım bir çok insanın dikkate alması gereken bir konu. Artık oturma izni eskisinden çok daha zor ve belirli kriterlerin tamamlanması gerek. bu durum da sanırım biraz daha şanslıyız diyebilirim.

 6. İhtiyaç Kredisi Yanıtla

  Türkiye’nin oturma izni konusunda yeni yaptırımlar uygulaması gerekiyor. Sadece oturma izni de değil, birlikte mülk edinme izinleri de zorlaştırılmalıdır. Oturma izni konusunda bütün ülkelere izin verilmemeli, ticaret hacmimizin yüksek olduğu ülkelere öncelik verilmelidir.

  • admin YazarYanıtla

   Hocam size sonuna kadar katılıyorum, gördüğüm en mantıklı yorumlardan bir tanesini yapmışsınız. Şu anda mülk konusunda devletin teşvikleri var. Misal; diyorki 250 bin dolar karşılığında Türkiye’de konut alan yabancıya Türk vatandaşlığı verilebiliyor.

   Bu rakam dana önce 1 milyon dolardı şu anda sanırım “dolar ihtiyacından” dolayı 250 bin dolara düşürülmüş durumda. Ayrıca yabancı vatandaş çalıştırma konusunda seçici olduğumuzu düşünmüyorum.

 7. Siyah Defter Yanıtla

  Güzel yazı. Biz de çalıştığımız firmaya iş başvurusu yapan ofis asistanı arkadaşımızın oturma izni sonucunu bu şekilde öğrendik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir