Yabancılara Konut Satışı Fırsatları

yabancılara cazip konut satışı fırsatı

Son zamanlarda artan devlet desteği ve hızlı ulaşım şartları ile yabancıların Türkiye’den konut alma oranı arttı. Bunun için danışmanlık hizmetleri de yabancılara cazip konut satış fırsatları şeklinde bulunan tüm imkanları paylaşmaktadır. Danışmanlığımız olarak da bu alanda en uygun şartlarda ve koşulda cazip konut fırsatlarını bildirmekteyiz.

250 Bin Dolara Ev Alana Türk Vatandaşlığı

Türk vatandaşlığına geçiş konusunda daha önceki zamanlarda 1 milyon dolar değerinde taşınmaz alan (ev, daire) yabancılara Türk vatandaşlığı verilebiliyordu. Bu durum son çıkan kanun hükmünde kararname ile birlikte rakam 250 bin dolara düşürüldü ve bu durumda Türk emlak, inşaat sektörüne nefes aldırılmak istendi. Durum böyle olunca son zamanlarda Türk vatandaşlığına geçiş konusunda yabancı uyruklu kişilerin başvurularında büyük bir çoğalma yaşandığı gözlemleniyor.

Eğer Türk vatandaşlığına geçiş hakkında daha detaylı bilgi istiyorsanız, yabancıların Türk vatandaşlığına geçişi hakkında Türk vatandaşı olma şartları adlı makalemizi inceleyebilirsiniz

Ciddi anlamda yükselişe geçen yabancı uyruklu konut satışları gelen kararname ile yüzde yetmiş olarak artmaktadır. Bu durum her iki taraf içinde büyük avantaj şeklinde değerlendiriliyor. Aynı zamanda hem yatırım hem de Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancı uyruklu kişiler uygun fiyatlarda bulunan konutlardan da yararlanmaya çalışmaktadır.

2018 yılında başlayan yabancı konut satışları yenilenen kararname ile daha hızlı şekilde ilerleyerek inşaat sektörünü de canlı hale getirdi. Bu durum hem Türkiye için hem de yatırımda bulunan ülkelerinde kazancını olumlu etkilemektedir.

Yabancı Konut Satışlarında Avantajlardan Yararlanma

Genel anlamda olumlu sonuçlar getiren bu durum ilerlemeye devam etmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından da açıklanan bilgilere göre bu durum büyük avantaj sağlamaktadır. Tapu Müdürlüğünce yapılan gerekli evraklar da bu aşamada önemlidir. Türk vatandaşının yaptığı işlemlere ek olarak yabancı uyruklu kişilerde belirli evraklar ile sorunsuz konut sahibi olabilmektedir.  Bunun için yabancıların ev sahibi olmak için gerekli belgeleri şeklinde yapılan araştırmalar dahilinde;

  • Alınacak gayrimenkulün, tapusu ya da ada, parsel, mahalle / köy bilgisi
  • Tercümesinin de ekte bulunduğu kimlik ya da pasaport
  • Alınacak konutun bağlı olduğu belediyeden alınan “ emlak rayiç bedeli” belgesi
  • Zorunlu deprem sigortasının yaptırıldığı poliçe
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf ( 2 adet alıcı, 1 adet satıcıya ait)
  • Türkçe bilmeyen taraflar için geçerli yeminli tercüman
  • Yurt dışında gerçekleşen işlemlerde tercümesi yapılmış vekaletin aslı ya da onaylı örneği
  • Yabancı uyruklu kişilerin bağlı olduğu emniyet müdürlüğünden alınan ikamet tezkereleri

Bu evrak ve bilgilerde aynı şekilde danışmanlık hizmeti ile yapılabilmektedir. Hem işlemlerde sorun yaşanmaması hem de çalışmaların hızlanması adına danışmanlık hizmetlerinin önemi büyük olmaktadır.

Aynı zamanda yabancı uyruklu vatandaşlarda Türkiye’de konut almak için konut kredisi başvurularında bulunabilmektedir. Daha çok Türk vatandaşlığı açısından tercih edilen bu durum bankaya şahsi olarak ya da baroya bağlı çalışan avukatlar üzerinden yapılabilmektedir. Bu bilgilerinde detaylarına danışmanlık hizmetlerinden ulaşmak ve gerekli işlemleri öğrenmek de mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir